Ako začať

Sme radi, že máte záujem využívať teleprezenčnú sieť. Na tomto mieste uvádzame zopár základných krokov ako začať vytvárať a rezervovať videokonferencie. Teleprezenčná sieť umožňuje komunikáciu bod-bod pre 2 účastníkov konferencie alebo viacbodovú komunikáciu s možnosťou nahrávania alebo živého vysielania.

Komunikácia bod-bod

Tento spôsob je vhodný ak chcete priamo komunikovať s druhou stranou. Nie je potrebné prihlásenie, ani vopred realizovaná registrácia telekonferenčných miestností.Pri komuniácii bod-bod však nie je možné využívať nahrávanie ani živý prenos stretnutia.

Najprv vyhľadajte číslo miestnosti, s ktorou chcete koumikovať v zozname tele miestností. Každá miestosť má pridelený kód s 3 miestnym číselným identifikátorom vo forme TELE-xyz (napr. TELE-123). Môžete využiť dva spôsoby vytočenia druhej strany:

 • volanie číslom – Na ovládacom panely vytočte 9XYZ. Pred 3 miestny identifikátor miestnosti pridajte ešte číslicu 9. Tento spôsob je vhodný na videokonferenčné kity typu TP02, TP06, TP20, TP100, TP100+ (Cisco)
 • volanie adresou – Na ovládacom panely vytočte cvtiXYZ@tp.cvtisr.sk. Tento spôsob je vhodný na všetky videokonferenčné kity (Aj zariadeia Huawei)

Presný postup ako vytočiť miestnosť na vašom ovládacom panely je uvedený v sekcii Manuálov

ako_volat-1024x507

Viacbodová komunikácia

Viacbodobá komunikácia vyžaduje rezerváciu telekonferenčných miestností a z tohto dôvodu aj prihlásenie. Ak ešte nemáte vytvorené konto, môžete si ho vytvoriť v časti Registrácia. Po registrácii si zmeňte vygenerované heslo a môžete začať vytvárať rezervácie v Kalendári. V čase začiatku videokonferencie sú zariadenia vytočené automaticky. Ak sa tak nestane, postupujte podľa inštrukcicí z notifikačného emailu (pozvánky).

Registrácia

V časti Registrácia vyplňte nasledujúce údaje:

 • prihlasovacie meno
 • meno
 • priezvisko
 • emailová adresa
 • výber jednej inštitúcie z listu

Registrácia je určená pre zamestnancov organizácií (inštitúcií), ktoré sú pripojené do NTI. Emailová adresa preto musí zodpovedať zvolenej inštitúcii (ak ste napr. z TUKE, vaša emailová adresa musí byť v tvare meno.priezvisko@tuke.sk). Ak zvolíte inú emailovú adresu (napr. meno.priezvisko@gmail.com), registrácia nebude úspešná. Po úspešnej registrácii vám bude na emailovú adresu doručené dočasné generované heslo, ktoré je nutné si ihneď po prihlásení zmeniť (V prípade ak vám automatický email s heslom nedorazil, skontrolujte si spamový filter, respektíve nás kontaktujte na telepresence@cvtisr.sk).

Prihlásiť sa môžete priamo na hlavnej stránke kliknutím na odkaz Prihlásiť sa, alebo rovnakým spôsobom v kalendári.

Ak vaša organizácia nie je v NTI a má záujem o pripojenie, prosím vyplnte formulár s predbežným záujmom o zariadenie alebo kontaktujte Pracovisko centrálneho manažmentu NTI.

Rezervácia videokonferencie

V časti Kalendár je možné prezerať už vytvorené rezervácie a vytvárať nové. Základné informácie o vytvorených rezerváciách sú pristupné aj neprihlásenému používateľovi, pre vytvorenie novej rezervácie je nutné sa prihlásiť.

Postup pre vytvorenie novej rezervácie je nasledovný:

 • Zvoľte v kalendári deň, kedy sa má videokonferencia uskutočniť. Zvolený deň je v kalendári označený zelenou farbou a zvolený dátum je zobrazený v hornej lište.
 • Kliknite na Nová rezervácia v hornej lište.
 • Vyplňte údaje: názov, popis (napríklad agenda stretnutia), pozvané osoby (emailové adresy kontaktných osôb), čas konania konferencie.
 • Vyberte najmenej jednu telekonferenčnú miestnosť, ktorá participuje v telekonferencii. Môžete využiť rýchle vyhľadávanie, ktoré vyhľadáva na základe skratky inštitúcie (napr. TUKE) a názvu miestnosti (napr. Aula Maxima, Letná 9), alebo detailné vyhľadávanie, kde je potrebné najskôr zvoliť inštitúciu a potom miestnosť z danej inštitúcie.
 • Kliknite na Pridaj.

Po vytvorení rezervácie stretnutia bude zaslaný notifikačný email (pozvánka) vám, ako organizátorovi stretnutia, aj pozvaným účastníkom. Viac informácií ako spravovať rezervácie nájdete v Kalendár – dokumentácia.

 

Komunikácia s videokonferenčnými systémami prostredníctvom počítača alebo smartphonu

S použitím softvérovej platformy Cisco Webex Teams je možné sa prostredníctvom počítača alebo smartphonu pripojiť na rezervované multibodové videokonferenčné spojenie – kompletný návod na pripojenie.